Letní hudební festivaly jsou symbolem radosti, svobody, pohody a hudby – prostě zábavy pod širým nebem se vším všudy. Mají ale i odvrácenou tvář a kromě komplikací pro místní obyvatele je s nimi mnohdy spojována i značná ekologická zátěž – tisíce lidí na jednom místě například generují tuny odpadu nebo výrazně zatěžují lokální infrastrukturu. Právě tady mohou hrát důležitou roli projekty a aktivity zaměřené na udržitelnost. Významnou roli v této oblasti u nás hraje už od roku 2008 projekt Čistý festival, který pomáhá proměňovat festivaly realizované v ČR ve spolupráci s jejich organizátory v ekologicky odpovědnější akce.
Na třídenním hudebním festivalu s návštěvností 20 000 lidí se může produkce odpadu vyšplhat i na 100 tun různorodých druhů odpadů– od plastových obalů, plechovek a kelímků přes neobalový odpad, jako je biologicky rozložitelný odpad, až po různé opuštěné vybavení ponechané napospas vlastnímu osudu ve stanovém městečku.
A jak projekt funguje? Ve festivalových areálech jsou umístěny třikoše s instrukcemi, jak na festivalu třídit papír, plast, směsný odpad, případně někde i nápojové plechovky.
V roce 2024 se do projektu zapojilo 18 velkých festivalů, na kterých bylo celkem 258 000 návštěvníků a díky projektu Čistý festival bylo vytříděno 40 tun odpadu!
Konkrétně se jednalo o:
Díky společnému úsilí se tak v mnoha případech daří snižovat ekologickou zátěž festivalů a motivovat lidi k odpovědnému přístupu – návštěvníci už vědí, že příroda se neptá, jestli jsme právě ve víru hudebního šílenství a nespoutané zábavy – třídění si volno ani sick day nebere.
Součástí projektu je již několik let také REC.stage, která pomáhá objevit nové hudební talenty. Svoji tvorbu zde prezentovali například Pokáč, Pekař, Mirai, David Stypka nebo Sofian Medjmedj.
V roce 2025 má navíc jeden z účinkujících unikátní šanci získat kontrakt s Universal Music na natočení videoklipu.
Na REC.stage se letos můžeme těšit tradičně na Colours of Ostrava a Benátské s Impulsem.
Projekt Čisté festivaly míří i v roce 2025 na řadu akcí po celé České republice. Už teď víme, že třikoše a doprovodné aktivity budou například na:
Více o zapojených festivalech na www.cistyfestival.cz/ciste-festivaly/.
Jedním z nejdiskutovanějších témat jsou kelímky, a tedy i otázka, zda je lepší používat plastové kelímky, zálohované kelímky, jednorázové papírové kelímky, nebo kompostovatelné varianty. Na některých akcích funguje zálohovaný systém plastových kelímků, které si návštěvníci půjčují za vratnou finanční zálohu. Následně je mohou vyměnit za čisté nebo vrátit.
Projekt Čisté festivaly ukazuje, že i velké kulturní akce mohou být šetrnější k životnímu prostředí. Stačí správné nástroje, edukace a ochota návštěvníků spolupracovat a třídit odpad.
Ať už se letos vydáme na jakýkoli festival, nezapomeňme: zábava a odpovědnost spolu tančí ruku v ruce!