V Jihlavě mohou lidé poslat radnici upozornění na černé skládky přes internet. Umožňuje to nová aplikace na webových stránkách města. Míst, kam lidé házejí odpadky i stavební suť, se loni na městských pozemcích našlo přes 2 000. Jejich počet stoupá. Byly u stání s kontejnery na tříděný odpad i v příměstských lesích. „Úklid těchto nelegálních skládek minulý rok stál kolem čtvrt milionu korun,“ řekla novinářům Katarína Ruschková z městského odboru životního prostředí.
Nová webová aplikace Hlášení závad – černé skládky má pomoci zlepšit spolupráci s veřejností, aby mohly být nelegální skládky likvidovány co nejrychleji. Lidé, kteří odpadky najdou, vyplní na internetu formulář s mapou, přidat mohou i fotografii místa. Radnice jim pak dá stejnou cestou vědět, jak problém vyřešila. „Čím dříve tu skládku odstraníme, tím jsou náklady nižší,“ vysvětlila spuštění aplikace Ruschková. Uvedla, že pokud je někde vyklopena třeba stavební suť, lidé tam rychle přinášejí další odpadky, jako jsou staré pneumatiky či autobaterie. Radnice se proto snaží znečištěná místa vyklidit do tří dnů.
Černou skládku podle Ruschkové zakládá každý, kdo odloží odpad na místo, které k tomu není určeno. Za tento přestupek lidem hrozí pokuta až do výše 50 000 korun, u firem může být i čtyřikrát vyšší. Viníky se však málokdy podaří dohledat.
Obyvatelé mohou odpadky bezplatně dávat do tří sběrných dvorů v Jihlavě. Dvakrát ročně přistavuje město kontejnery na odpad do ulic. Stavební suť se vozí na městskou skládku.