Na každého obyvatele Kraje Vysočina připadá, podle předběžných výsledků za rok 2013, celkem 2,8 kg odevzdaných elektrospotřebičů krecyklaci prostřednictvím kolektivního systému ELEKTROWIN. Kraj se těmito výsledky řadí na 5. místo v České republice. Daří se to i díky finanční podpoře, kterou ELEKTROWIN poskytuje na další zdokonalování zpětného odběru. Tato podpora činí v Kraji Vysočina každoročně přes milion korun. Informoval o tom web Kraje Vysočina.
Obce Kraje Vysočina díky spolupráci s ELEKTROWINem ušetřily v roce 2013 přes 10,3 milionu korun, stejně tak jako v roce 2012. „Jsou to peníze, které by bylo nutné vynaložit na sběr a recyklaci elektrozařízení, kdyby neexistoval systém jejich zpětného odběru. Města a obce by tyto náklady musely hradit ze svých rozpočtů,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení ELEKTROWINu. „Spolupráce Kraje Vysočina se společností ELEKTROWIN přináší nejen rozvoj povědomí o recyklaci jako takové, ale hlavně vytváří podmínky k rozvoji sběru elektrozařízení a podporuje aktivní účast obyvatel na třídění a předcházení vzniku odpadů,“ shrnuje přínos spolupráce kraje a kolektivního systému Zdeněk Chlád, člen Rady Kraje Vysočina.
ELEKTROWIN v roce 2013 ze svého Motivačního programu na základě množství vysbíraných spotřebičů vyplatil v Kraji Vysočina 44 500 Kč, které čerpalo pouze město Jihlava. Finance byly použity na skladovací prostředky a manipulační techniku.
V celé České republice jsou stále významnějšími partnery při sběru vysloužilých elektrozařízení dobrovolní hasiči zapojení do projektu Recyklujte s hasiči, který organizačně zajišťují kolektivní systémy ELEKTROWIN a Asekol. Organizováním svozů, technikou i obyčejnou chlapskou silou pomáhají svým sousedům všude tam, kde není sběrný dvůr v bezprostřední blízkosti.
„V Kraji Vysočina se do projektu zapojilo už 92 hasičských sdružení,“ informuje Táňa Pokorná. Loni hasiči v kraji vysbírali 97,857 tun starého elektra, což je o 26 tun více než v roce 2012. Nejúspěšnějším sborem v množství elektrozařízení předaných k recyklaci v období jednoho roku se v Kraji Vysočina stalo SDH Třeštice s 21,026 tunami.
V Jihlavě se bude třídit bioodpad, nejprve v Pávově a Zborné
„Hasiči podobné akce dělali vždycky, pomáhali sbírat vysloužilé spotřebiče a vylepšovali si tak rozpočet. Teď usnadňují svým sousedům odevzdání starých spotřebičů k recyklaci a čerpají za to odměny,“ říká Jan Slámečka, krajský starosta dobrovolných hasičů.