Do stavby se pustí minimálně tři žáci druhého ročníku stavební průmyslovky
Dům na Marsu. Takové je zadání projektu Stavby z vlnité lepenky, který je určen středním stavebním školám z České republiky. Do letošního osmého ročníku se jich přihlásilo rekordních třiadvacet, mezi nimi i Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně z Havlíčkova Brodu. Autoři vítězných modelů si rozdělí odměnu ve výši 40 tisíc korun. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Pořadatelem je český Svaz výrobců vlnitých lepenek, partnerem pak společnost EKO-KOM. Letos poprvé si studenti prostřednictvím hlasování zvolili, které téma je pro ně zajímavé. Měli na výběr několik možností. Nejvíce se však líbil námět domu na Marsu.
„Účast v soutěži se stává rok od roku populárnější. Do letošního osmého ročníku se nám přihlásily školy z celkem dvanáct krajů České republiky,“ upozornil na mimořádný zájem zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol a dodal: „Úkolem studentů je vytvořit originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Realizovatelnost stavby ale samozřejmě hodnotit nebudeme.“ Dostatečné množství výřezů lepenky obdrželi soutěžící zdarma od pořadatele. Mohli ale využít i krabice, které našli doma či ve škole.
Cílem projektu je ukázat, že karton jako obalový materiál má širokou škálu použití a jeho používání je velmi šetrné k životnímu prostředí. Vlnitá lepenka je totiž stoprocentně recyklovatelná. Stále více škol také připravuje svá interní kola soutěže a do výroby modelu zapojí několik skupin studentů. Poté vyberou nejlepší model, který bude reprezentovat jejich školu.
Volná ruka
Stavba s maximální podstavou jedenkrát jeden a půl metru musí být sestavena výhradně z vlnité lepenky. Další materiály lze využít pouze jako spojovací.
Studenty teď čekají do 23. května měsíce intenzivní práce. Ze zúčastněných škol pak vybere odborná porota šest modelů, které v červnu postoupí do velkého finále v Praze. Odtud si školy odnesou finanční odměnu ve výši 25 tisíc korun za první, 10 tisíc korun za druhé a pět tisíc korun za třetí místo. Ostatním finalistům pořadatel proplatí dopravu na místo konání.
Radek Kubát, učitel odborných předmětů havlíčkobrodské stavební průmyslovky, sdělil, že do stavby domu na Marsu se zapojí minimálně tři studenti druhého ročníku oboru Stavebnictví.
„Budou mít naprosto volnou ruku, pokud budou chtít s něčím poradit, rádi jim samozřejmě vyjdeme vstříc,“ uvedl Kubát. Ten také poznamenal, že škola se uvedeného projektu zúčastní již po čtvrté. „Prozatím se nám do velkého pražského finále postoupit nepodařilo, ale kdo ví, třeba se to letos změní,“ podotkl s úsměvem.
Připomeňme, že v minulých ročnících studenti stavěli z lepenky nádraží, školu a v loňském roce silniční most.
Zdroj (náhledový obrázek): Denik.cz