Dvě stě domácností vyfasuje hnědé popelnice. Začnou do nich ukládat trávu nebo třeba slupky ze zeleniny. A pokud se projekt osvědčí, má v roce 2016 přijít na řadu i Jihlava a její další okrajové části.
ZBORNÁ, PÁVOV Ve Zborné a v Pávově dostanou lidé k černé popelnici ještě hnědou. Začnou totiž sbírat biologicky rozložitelný odpad.
Jde o pokus, který má jihlavskému magistrátu ukázat, zda půjde o ekonomicky a ekologicky výhodné řešení. Zapojit se do třídění odpadků z ovoce i zeleniny má také bytový dům v Nerudově ulici v Jihlavě a jeden panelák.
Zavedení podobného sběru zřejmě čeká i další části Jihlavy. „V Jihlavě jsme na tom se separací odpadu velmi dobře, ale chybí nám vyřešit sběr bioodpadu. Chceme využít iniciativy dvou příměstských části Zborná a Pávov. Každá domácnost tam dostane hnědou nádobu na odpad biologicky rozložitelný. Jednou týdně se vyveze komunální odpad a následný týden další,“ uvedla vedoucí radničního odboru životního prostředí Katarína Ruschková.
Popelářské auto pořídí Služby města Jihlavy
Někteří lidé měli pocit, že jim v nové popelnici budou „kvasit švestky“, ale díky speciální konstrukci a odvětrání, se toho bát nemusejí. Jihlavský magistrát chce ušetřit. A lidé by mohli na poplatcích za odpad platit méně.
„Komunální odpad nám klesne,“ míní Ruschková. Dát hnědé nádoby hned do celé Jihlavy něco stojí a magistrát si chce být jistý, že půjde o dobré řešení. Náklady na pořízení svozového auta i popelnic pokryjí Služby města Jihlavy (SMJ).
Nyní mohou Jihlavané bioodpad bezplatně vozit do sběrných dvorů a kompostárny. „Chceme to lidem ale ještě více usnadnit, proto je plán na nádobový sběr,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí.
Zhruba polovinu obsahu popelnic v Jihlavě navíc tvoří právě biologicky rozložitelný odpad. „Ročně se vyveze zhruba 9 000 tun odpadu od obyvatel z celé Jihlavy. Kdyby se novinka zavedla do celého města, teoreticky by mohlo být 5 000 tun bioodpadu,“ nastínil vedoucí divize odpadů společnosti SMJ Josef Eder.
Postupně bude nádob přibývat a po celém městě by měly být rozmístěny v roce 2016.
Koupi popelnic zajišťuje firma SMJ. „Kus stojí tisíc korun a my jich máme pořídit dvě stě deset. Dohromady tedy půjde o výdaj 210 tisíc korun,“ nastínil Eder. Firmu čeká také koupě nového svozového vozidla nejen na bioodpad za 4,5 milionu korun.
Jihlava si vzala příklad z Mikulova. „Tam takový sběr funguje, mají s ním dobré zkušenosti,“ přiblížila Ruschková.
„A už tři roky svážíme bioodpad z Jamného. Tam byla dobrá osvěta podmínkou. Starosta obešel občany. Čistota popelnic je tu v pořádku, nikdo tam nehází, co nemá,“ pochválil Eder.
Právě čistota byla jedním z podstatných bodů při vymýšlení řešení bioodpadů na radnici.
Kontejnery se neosvědčily, lidé tam neházeli jen bioodpad
„Uvažovali jsme původně o kontejnerech, ale máme zkušenost, že by tam lidé házeli úplně všechno, takže jsme se rozhodli vyzkoušet nádobový sběr,“ řekla Ruschková. Někteří lidé také třeba nevědí, že do speciálních nádob nepatří zbytky jídla.
Kompostování bioodpadu je pro město o polovinu levnější než ukládání na skládku: uložení tuny odpadků na skládku stojí 600 korun, kompostování vyjde na 300 Kč.
FAKTA
Biologický odpad
S jeho sběrem začne celkem 127 domácností v Pávově a 80 ve Zborné. SMJ nejen na to pořídí svozový vůz za 4,5 milionu korun bez DPH, nádoba vyjde na tisícovku. Celkem se v Jihlavě z domácností ročně vyveze na skládku 9 000 tun odpadu, zhruba polovinu tvoří bioodpad.