Na novém webu o Pelhřimově Pejr.info se objevil článek snažící se podnítit diskusi o třídění odpadů. Autor zmiňuje pochybnosti některých lidí o tom, kde odpad z barevných konternerů končí a zda má třídění smysl.
I Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova potvrdil, že se na ně občas někdo s dotazy po tom, kam odpad putuje, obrátí. „Lidé si myslí, že veškerý odpad sváží svozová technika na jednu stejnou hromadu. Není tomu tak, pro tříděný a netříděný odpad jsou zřízena samostatná zařízení, Sběrna tříděných odpadů a Překládací stanice, do kterých je odpad svážen. V případě sběrny je ještě dále dotřiďován na třídicí lince,“ sdělil.
11. ledna se o tom dokonce přímo do areálu technických služeb přišla přesvědčit skupinka lidí, kteří chtěli vše vidět na vlastní oči. Každý další, kdo bude mít stejný zájem, se může na jaře přijít podívat na den otevřených dveří ve sběrném dvoře technických služeb v ulici Myslotínská. „Akce je plánována na jarní měsíce. Termín bude včas upřesněn,“ informoval Záběhlík.
Dělají chyby
V Pelhřimově se začal odpad třídit po roce 2000 a každým rokem se třídění rozšiřuje a?množství vytříděného odpadu se zvyšuje. Přesto i lidé, kteří poctivě třídí, někdy zaměstnancům technických služeb práci komplikují. „Do nádob na plasty a nápojové kartony jsou vhazovány obaly znečištěné nebo ještě se zbytkem jídla, v tomto případě patří do směsného odpadu. PET lahve bývají nesešlápnuté a v nádobách na papír krabice nerozložené, potom dochází k tomu, že se nádoby rychle naplní, a přitom jsou poloprázdné,“ shrnula vedoucí střediska odpadového hospodářství a údržby města Eva Hamrlová. Obecně lze podle ní ale konstatovat, že se disciplína třídění pomalu zlepšuje.
„To základní třídíme, sklo, plast a tetrapaky, i když si nejsem jistý, zda vše potom neskončí na jedné hromadě. Že se mají plasty vymývat, to jsem ale nevěděl,“ přiznal chybu Zdeněk Mocek z Kamenice nad Lipou.
Informovanost občanů se podle slov Evy Hamrlové zvyšuje prostřednictvím pořádaných akcí a aktivit ve městě, jako je Den Země nebo Zaskoč si pro radu, jak se zbavit odpadu. Napomohl i seriál článků o třídění odpadu uveřejněný v místním tisku či výukové programy ve školách. Pro mladé lidi je už, zdá se, třídění odpadů samozřejmostí.
„Mám už tento návyk zažitý a ani jsem se zatím moc nezamýšlela nad tím, kde odpad končí. Snažíme se pravidla třídění dodržovat, takže plasty vymýváme,“ popsala, jak to chodí v jejich domácnosti, studentka Klára Skolková.
Doplnila jen, že pokud si náhodou není jistá, kam věc patří, vyhodí ji raději do směsného odpadu.
Ačkoli rezervy v osvětě obyvatel jsou, nevedou si Pelhřimovští ve srovnání s jinými městy špatně. „Každoročně se koná soutěž My třídíme nejlépe. Jedná se o soutěž obcí, která je dílčím cílem projektů spolupráce Kraje Vysočina se společnostmi Eko-kom, Asekol a Elektrowin. Realizátorem soutěže je Agentura Dobrý den z Pelhřimova. Za rok 2012 se město Pelhřimov umístilo v této krajské soutěži obcí v kategorii nad 10 000 obyvatel na krásném třetím místě za Jihlavou a Havlíčkovým Brodem,“ dodala Hamrlová.
Za zmínku stojí i srovnání města s vesnicemi. „V místních částech města Pelhřimova, které technické služby vyvážejí, třídí občané stejně jako ve městě. Mají téměř stejné podmínky pro třídění. Počet a skladba nádob se odvíjí od velikosti obce,“ uzavřela vedoucí střediska. “
Zdroj: denik.cz